تبلیغات
پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی مجموعه جلسات قرآنی بصائر

سوال : چرا امام حسین(ع) حجّ خود را ناتمام گذاشت و به طرف كربلا حركت كرد؟پاسخ :

اوُلاً باید عرض كنیم: امام حسین(ع) قبل از سفری كه از مكّه به كربلا تشریف بردند، حج واجب خود را انجام داده بودند و قبلاً سفرهای دیگری نیز به مكه جهت انجام مراسم عبادی حج داشته‏ اند و از اوّل نیت عمره مفرده نموده است.

ثانیاً: امام حسین(ع) به خاطر ناامنی مكه برای حضرتش و این كه مطّلع شد نیروهای یزید درصدد قتل او در مكّه هستند، تصمیم گرفت حج را به عمره مفرده تبدیل كند. از این رو احرام بست و طواف و سعی و تقصیر انجام داد و از احرام بیرون آمد، چون نمی‏توانست حج را به پایان برد، چون می‏ترسید در مكه او را گرفته، به سوی یزید پلید ببرند، یا غافلگیرانه ترور كنند.
(حیاة الامام حسین"ع"، ج 3، ص 50 و 51، به نقل از فرهنگ عاشورا، جواد محدثی، ص 143. )


 این كار از نظر فقهی بی اشكال است.
 امام حسین(ع) روز هشتم ذی حجه از مكه به سوی عراق خارج شد، در حالی كه عمره مفرده انجام داد." كار امام حسین(ع) از دو جنبه قابل بررسی و تقدیر می‏باشد، چرا كه هم جنبه حفظ قداست حرم الهی را داشت و هم این كه نمی‏خواست در ایام حج و در بیت الله الحرام خونش ریخته شود. او با بیرون شدن از مكه، در روزی، كه همه از هر سو به مكه آمده‏ اند و عازم عرفات هستند، نوعی بیدادگری در وجدان‏ها و ایجاد سؤال در ذهن‏ها برانگیخت و به این صورت، خبر خروج اعتراض ‏آمیز وی بر ضد حكومت، توسط حاجیانی كه از همه جا آمده‏اند و این كه حضرت (ع) ، در حرم امن الهی امنیت و مصونیت ندارد، همه جا پخش می‏شد و این نوعی مبارزه تبلیغاتی بر ضد یزید بوده .

 امام خمینی در تجلیلی بلند از این حج ناتمام می‏فرماید:
« زائران عزیز از بهترین و مقدس ‏ترین سرزمین‏های عشق و شعور و جهاد، به كعبه بالاتری رهسپار شوند و همچون امام حسین"ع"، از احرام حج به احرام حرب و از طواف كعبه به طواف صاحب بیت و از توضّؤ به زمزم، به غسل شهادت و خون رو آورند و به امتی شكست‏ ناپذیر و بنیانی مرصوص مبدّل گردند كه نه ابرقدرت شرق یارای مقابله آنان را داشته باشد نه غرب... كه مسلّماً روح و پیام حجّ، چیز دیگری غیر از این نخواهد بود و مسلمانان، هم دستورالعمل جهاد نفس را جدّی بگیرند. هم برنامه مبارزه با كفر و شرك را . »

( صحیفه نور، ج 20، ص 111، به نقل از فرهنگ عاشورا، ص 143.)
کدستان